24.08.2012

Kurs na album z materiału / Tutorial "Fabric album"

Tutorial only in polish. I hope photos and Google translator will help You to understand how to make album like this. If not, feel free to ask: anna.komenda@gmail.com
 
KURS NA ALBUM Z MATERIAŁU

Potrzebne materiały i narzędzia:

- przede wszystkim maszyna do szycia; można oczywiście szyć ręcznie ale wymaga to wielkich pokładów cierpliwości bo szycia dużo;
- materiał na bazę albumu
- tektura na okładkę albumu (może być pudełko od pizzy po skrapowych zakupach)
- nożyczki, nici
   
Photobucket
 
Ustalamy rozmiar karty naszego albumu. U mnie to 15*15 cm. Docinamy materiał z centymetrowym zapasem z każdej strony na podwójną kartę czyli u mnie: 34*17 cm. Na 8 stron albumu wycinamy cztery takie prostokąty. Najlepiej planować album na 4, 8 lub 12 i więcej kart. Wtedy zszywamy tylko docięte kawałki materiału tyłami. Jeżeli jednak chcemy mieć 10 kart, wycinamy 5 prostokątów materiałowych. Później opiszę, jak je razem połączyć. Dodam jeszcze, ze ja dla ułatwienia wycięłam sobie kawałek tektury i wymiarach 34*17 cm, żeby łatwo i szybko odrysować go na materiale, bez przykładania linijki sto razy.

Photobucket

Po materiale pora na papier skrapowy. Wycinam sobie 10 kwadratów 15*15 cm, które następnie przyszyję do materiału.

Photobucket

Wycięte kwadraty mocuję małym kawałkiem taśmy dwustronnie klejącej na moim materiale (na jego prawej stronie). Będą to bazy pod zdjęcia i dalsze ozdabianie. Dzięki temu papier nie będzie się przesuwał podczas zszywania go z materiałem.

Photobucket

Poszczególne kwadraty przyszywamy do materiału. Przyszywamy je tylko na jednej stronie. Druga strona ma pozostać pusta.

Photobucket


Photobucket

Składamy po dwa prostokąty z materiału plecami do siebie i obszywamy je po obwodzie na maszynie zostawiając półcentymetrowy margines. Wybierzmy do tego nici jak najbardziej zblizone kolorem do materiału, bo szew będzie widoczny z obu stron.

Photobucket

Mamy wtedy dwie poczwórne karty. Jeżeli mamy plan na 10 kart zostaje nam jedna kartka z "brzydkimi" plecami. Kartę tą układamy "plecami do góry na dwóch poprzednich kartach. Przeszywamy maszyną wszystkie karty razem przez środek, pomiędzy dwoma kwadratami z papieru.

Photobucket

Na środku albumu pozostaje nam 5, niesparowana karta. Na razie zostawiamy ją, tak jak jest. 

Photobucket

Gotowy środek albumu wygląda tak:

Photobucket


Photobucket

Teraz czas na okładkę. Ponieważ przygotowany wkład albumu ma wymiary 17*17 cm muszę swoją okładkę złożyć z dwóch części (chyba, że macie większe pudełko i da Wam się wykroić odpowiednio długi prostokąt). Pamiętajcie że sama okłada musi być szersza od kart albumu, żeby dobrze je chronić. U mnie przygotowane bazy pod okładkę wyglądają tak:

Photobucket

Przyszywamy nasze materiałowe karty do jednej z połówek tekturowej okładki tak jak zszywaliśmy ze sobą poszczególne karty. Robimy po prosty drugi szew w tym samym miejscu.

Photobucket


Photobucket

Teraz możemy zszyć naszą niesparowaną kartę albumu. Składamy ją ze sobą i po prostu przeszywamy na maszynie.
Doklejamy drugą połowę okładki maskując jednocześnie szwy na pierwszej połówce.
 

Photobucket

Baza gotowa. teraz można przystąpić do ozdabiania stron albumu i oklejenia okładki.

Photobucket

11 komentarzy :

 1. Świetny kurs i wspaniały pomysł na album!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie to proste! genialny kurs :) dzięki :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł. Chciałabym zobaczyć ten album jak już będzie wypełniony zdjęciami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. wielkie buziole za ten kurs! jak tylko dorwę fajne materiały(o co niestety u mnie trudno) to spróbuję! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastyczny pomysł - kurs, mam nadzieję, że znajdę czas żeby wykonać podobny albumik :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyczny tutek - już oglądałam jakiś czas temu na portalu. Boski!

  OdpowiedzUsuń
 7. Taki album oprawiony materiałem zapewne wystarczy na wiele lat jeśli będzie przechowywany w suchym miejscu. Zastanawiam się tylko czy np. używając maszyny do szycia nie sprawimy, iż użyty materiał np. https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia/ będzie lepiej trzymał się okładek albumu? Przede wszystkim zaoszczędzi nam to czas, gdyż maszyną szybciej to złączyły w całość no i wzmocni cały element ze względu na użyty ścieg.

  OdpowiedzUsuń